Sjællandske Livregiments Soldaterforening

Foreningens historie

Tilføjet d. 24. februar 2014 af Hans-Erik Bonde

Foreningen blev stiftet 25. november 1917.

Foreningens formænd har været:

c_w_bestle
– 1917 – 1942 Repræsentant C.W. Bestle

 

j_h_christiansen
– 1942 – 1952 Forvalter J.H. Christiansen

 

poul_nielsen
– 1952 – 1971 Fuldmægtig Poul Nielsen

 

olav_madsen
– 1971 – 1977 Skræddermester Olav Madsen

 

palle_lund_ludvigsen
– 1977 – 1998 Blomsterhandler Palle Ludvigsen

 

kaj_logager
– 1998 – 2004 Fuldmægtig Kai Løgager

 

helmer
– 2004 – Landbrugsassistent Helmer Christensen

 

 

Endvidere har der været formænd for de forskellige lokalafdelinger som
– Horsens, fra 6. februar 1943,
– Silkeborg, fra 12. september 1945,
– Vejle, fra 6. november 1946,
– Kolding, fra 30 november 1946,
– Slagelse, fra 10. maj 1947,
– Århus, fra 17. juni 1947,
– Nykøbing Falster, fra 19. februar 1949.

 

Helmer Christensen har i tiden 1991 – 2004 været formand for lokalafdeling Slagelse indtil han overtog hvervet som formand for hovedforeningen..